At the start of any new school year, new faces on campus not only belong to incoming students but staff and faculty as well.

Here is a list of new faculty/staff members and their positions:

Atlanta Girls’: Kelly Eastwood, chief admissions officer; Krista Parker, middle and upper school director

Atlanta International: Steven Barkdoll, primary school English; Lisa Box, primary school English assistant – part-time; Victoria Bell, secondary school English; Reilly Campbell, director of athletics; Kyla Corelli, secondary school science; Samantha Credi, primary school librarian; Marlon DeLancy, secondary school humanities; Nina Deshpande, upper primary school counselor; Willie Green, secondary school biology; Theresa Hall, primary school learning support; Rosa Hawley, ELC Spanish; James Hodgkins, primary school English; Jade Jagroo, secondary school English; Wendy Miller, primary school teaching assistant; Helen Munoz, primary school English; Cecilia Nast, ELC Spanish classroom assistant; Kendra Norwood, primary school teaching assistant; Kevin Onabiyi, head of secondary school; Allison Perry, primary school English; Francois Pilot, primary school French; Sara Refai, secondary school English; Jonathan Roberts, secondary school design; Sara Roberts, primary school counselor; Ivonne Roemer, ELC classroom assistant German; Miguel Romero, secondary school PE; Glenda Pavon-Suriel, primary school teaching assistant; Sherri Sutton, secondary school theatre teacher; Katrin Sydlik, primary school German; Cecile Teste, primary school French; Kristin Walterson, secondary school theatre teaching assistant; Jonathan Zamarripa, primary school digital coach; Min “Katie” Zeng, primary school assistant

Atlanta Jewish: Elyssa Bairslow, fifth- and sixth-grade science; Justine Bush, first-grade general studies; Lauren Cohn, middle and high school math; Tzeryl Ebrams, pre-K; Carey Grucza, fourth-grade general studies; Arava Kapach, second-grade Judaic studies and Hebrew; Rabbi Eilon Kapach, high school Hebrew and Judaic studies, Mieca Levy, college counselor; Ariella Livnat, high school Hebrew; Tate Mabon, high school math, Sharon Mani, teacher of 2-year-olds, Kimberly Rosenthal, ECD assistant teacher; Carly Russo, kindergarten and second grade general studies and Mira Samber, M'silot Judaic studies

Cumberland: Shannon Heath, middle school special education; April Taylor, high school special education; Greg Bodeep, high school special education; Gloria Gomez, Spanish special education; Davy Hitson, high school special education and Susanne Ferrone, middle school special education

Ben Franklin: Hilary Druckman, math, Hebrew and English

Holy Spirit: Jose Casique, lower school faculty; John Cassandra, lower school faculty assistant; Rachel Evans, lower school faculty; Tommy Jones, math; Jenna Dwyer, Spanish; Isabelle Tsui, counselor; Mary DeFilippis, English; Cristina Dinella, performing arts and Amanda Foutch, physics and chemistry

Howard: Pam Kurkoski, lower school principal

Lovett: Carrah Olive-Hall, co-teacher; Leah Hartman, lead; Jennifer Arnold, religion; Krupal Morjana, lead; Caitlin Muldoon, lead; Kelly McPherson Applewhite, co-teacher; Sarah Hassett, co-teacher; Kathryn Ulrich, lead; Anna Grace Barry, co-teacher; Wesley Brown, social studies, DeJuan Payne, physical education; Yvonne Gibney, library; Joe Deluca, math and science; Melissa Benski, college counseling; Jeffrey Turner, history; Meg Goddard, math; Shawn Kennerson, math; Bianca Kuczynski, science; David Ecclas, orchestra; Rebecca White, orchestra; Charles Snell, chorus; Julianne Bellevue, ARC lower school; Jessica Knoop, ARC middle school; Jocelyn Paez, lower school academic tech and Fran Turner, civic and global engagement; Ally Wickman, lower school reading specialist and Marisa Dobson, ARC upper school

North Atlanta: Ben Burrow, CTAE teacher; Terrika Cannon, ESOL, Paula Chesser, CTAE teacher; William Credit, special education; Bryce Doe, special education, Jordan Grimes, art; Latonia Harris, math; Lee Hill, special education paraprofessional; Tracy Joyner, science; Anastasios Kostikas, science; Liane Lemaster, performing arts; Pamela Levett, special education; Matthew Lundy, literature; Rimma Maddox, ESOL; Aubrey Mitchell, ESOL; Adam Nelson, social studies; Robin Oliver, world languages; Akisha Ray, literature; Ray Riccio; ESOL; Kimberly Robinson, non-instructional paraprofessional; Gayle Roque, social worker, Julian Washington, math; Samantha Whitehead, science and Lekreesha Woods, math

Pace: Rachel Armitage, lower school facilitator; Kelsea Ayers, lower and middle school PE; Taylor Berry, middle school math; Tiger Brown, library assistant; Laura Butler, library assistant; Ashley Caly, study strategies teacher; Carla Contreras, visual arts; Betsy Costley, science; Paige Creasman, chief human resources officer; Mary DelDuco, associate teacher; Kellie Dominguez, business office administrative assistant; Scarlett Ferguson, associate teacher; Anna Fluevog, associate teacher; Diane Hagner, math; Jennifer Hogan, associate teacher; Molly Hurd, visual arts teacher; Paige Kagan, third grade; Wendy Lashley, administrative assistant; Tamara Maravalli, English; Melanie Pope, advancement parent organizations, Abby Schirmer, director of speech and debate; Lucy Seidel, world languages; Richard Sepanski, maintenance and grounds staff; Jordan Silverboard, academic coach; Martha Lee, teacher; Alyson Tockstein, science; Alice Trahant, advancement annual giving manager; Armando Vizcaino-Santiago, associate teacher; Chad Wabrek, associate director of athletics; Ted Ward, associate director of Isdell Center for Global Leadership; Patrice Wright-Lewis, fourth grade and Ashley Zomalt, school counselor

St. Pius X: Jessica Simmons, fine arts; Adi Brkic, world language; Avery Neelan, world language; Nic Denson, world language; Sylvia Garcia de Nichols, world language; Brennan Hamilton, world language; Nick Brigham, social studies; Austin Mall, social studies; Marcie Linsey, counseling, Carolyn Lanteime, math; Gary Leiner, math and Anthony Marshbank, math

Westminster: Pia de Leon, second grade; Jill McCarden, lower school music; Sonya Peebles, lower school music; Joel Argall, third grade; Stephanie Daughenbaugh, fifth grade; Erin Horner, third grade; Michael O'Conner, pre-first, Ashley Griffin, fourth grade; Elizabeth Moody, pre-first; Alisha Williamson, learning strategist; Christopher McSweeney, Spanish, Donovan Jackson, PE; Durrell Smith, visual arts teacher; Lauren Carter, PE; Folasade Adetoro, STEAM; Margaret Arnett, PE; Juliana Floret-Faherty, Spanish; Jim Elder, permanent substitute; Audra Brown Ward, biology; Bobby Bryant, computer science; Evan Munger, physics; Christine Chen, history; Claire Costello, English; Sam Booth, counselor; Jake Kazlow, computer science; Courtney Kane, chemistry-science lab manager; Christopher Allen, physics; Tina Davis, science; Karen McCarthy, librarian; Jaime Saunders, English; Eric Khong, English; Brent Cavedo, math and Ashley Ferriera, French

Whitefield: Jessica Bassett, science; Honey Brannon, associate director of external affairs; Nicki Brewer, English; Jonisha Campbell, teaching assistant; Sherry Campbell, counselor; Kerri Dobo, sports information director; Blake Edwards, research manager; Becky Erdelyan, teaching assistant; Julie Flores, Spanish; Kimberly Ford, art; Meredith Hawks, school nurse; Jesse Holthus, history teacher; Elizabeth Horner, Spanish; Katie King, history; Darice Morgan, teaching assistant; Anthony Myers, math; Kaci Roberts, PE; Annalee Sellers, English; Jessica Starnes, lower school teacher assistant and Danesha Ward, college counselor

Woodward: Dee Koscik, middle school principal; Jessica Parsons, middle school assistant principal; Viji Namburar, Woodward North assistant principal; Allison Vallecillo, art; Taylor Strawn, counselor; Meredith Hegarty, science; Sally Crouse, history; Thomas McKenzie, history; Chris Drew, English; Erin Wright, Spanish; Kathleen Britto, librarian; Jonathan Grainger, art and Lexus Pickett, athletic trainer

0
0
0
0
0

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.